Alopecia areata jeb perēkļveida matu izkrišana


service single page image

Alopecia areata (AA)

ir stāvoklis, kad organisma imūnā sistēma sāk iznīcināt mata folīkula struktūras. Šūnas, kas tiek iznīcinātas var būt gan mata saknītes keratinocīti, gan tās pigmentu ražojošās šūnas – melanocīti.

Alopecia areata ir slimība, kas ietekmē matu folikulu. Vairumā gadījumu, mati izkrīt mazos, apaļos laukumos no 1 līdz 4 cm. Visbiežāk pacientiem ar šo slimību novēro tikai dažus kailus laukumus. Daži cilvēki var zaudēt lielāku matu apjomu. Retos gadījumos slimība izraisa vispārēju matu zudumu uz galvas vai pilnīgu matu izkrišanu uz galvas, sejas un ķermeņa.

Kas saslimst ar alopecia areata?
Ikviens var saslimt ar alopecia areata. Saslimšana bieži sākas bērnībā. Ir nedaudz paaugstināts saslimšanas risks gadījumos, ja kāds tuvs ģimenes loceklis jau slimo ar šo slimību.

Kas ir alopecia areata?
Alopecia areata ir autoimūna slimība. Parasti imūnsistēma aizsargā organismu pret infekcijām un slimībām. Autoimūnas slimības rezultātā, organisma imūnā sistēma kļūdaini uzbrūk kādai sava ķermeņa daļai – orgāniem vai šūnām. Alopecia areata gadījumā, imūnsistēma uzbrūk matu folikulam.
Cēlonis nav zināms. Medicīnā pastāv uzskats, ka noteicošā loma ir ģenētiskai predispozīcijai. Cilvēkiem, kuriem pastāv ģenētiski pārmantots saslimšanas risks, dažādu veicinošu faktoru ietekmē imūnsistēma sāk uzbrukt paša matu folikuliem. Slimību aktivizējošais faktors var būt jebkas – sākot no vīrusa infekcijas, līdz visdažādākajiem stresoriem personas apkārtējā vidē.

Izraisītājfaktori var būt visi, kas pārmērīgi aktivizē organisma imūno sistēmu, sākot no banālas temperatūras līdz hroniskiem iekaisumiem. Arī milzīga spriedze un stress, pārslogojot imūno sistēmu var veicināt alopēcijas attīstīšanos.

Imūnās sistēmas uzbrukuma rezultātā mata saknīte kļūst distrofiska, lūst un izkrīt anagēna fāzē. Matu izkrišanas apjoms var būt ļoti dažāds, un ir atkarīgs no imūnās sistēmas izstrādāto antivielu daudzuma un to ietekmes intensitātes.

Iedala:

  • retikulārā forma jeb  alopecia areata reticularis – mati izkrīt lielākos vai mazākos laukumos galvas matainajā daļā;
  • totālā forma jeb alopecia totalis – izkrīt visi galvas mati;
  • universālā forma jeb alopecia universalis – izkrīt visi mati gan uz galvas, gan uz ķermeņa;
  • specifiskas AA formas ir ofiāzes tipa matu izkrišana – lentveidā gar matu ārējo līniju; un sisaifo – kad krišana sākas no centra. Specifiskās formas ir prognostiski nelabvēlīgākas.

Vai mati jel kad var ataugt?
Ir visas iespējas, ka mati ataug, un viss ir kārtībā, bet pastāv slimības atkārtošanās risks. To, kad tie varētu izkrist vai ataugt, nav iespējams prognozēt. Pēc vizītes pacients var turpināt zaudēt matus, bet pastāv iespēja, ka matu izkrišana var apstāties. Pat ja pacients ir zaudējis visus savus matus, alopecia areata gadījumā ir iespējams, ka tie visi ataug. Slimības gaita dažādiem pacientiem ir atšķirīga.

Kā alopecia areata tiek ārstēta?
Nav izstrādāta vienota ārstēšanas metodika alopecia areata gadījumos. Nav tādu medikamentu, kas būtu apstiprināti un ar pierādītu 100% efektivitāti tieši alopecia areata ārstēšanai. Ārsti var izmantot zāles balstoties uz savu profesionālo pieredzi, vai tādas, kas apstiprinātas citu matu slimību ārstēšanai, lai palīdzētu matiem ataugt.
Konsultējieties ar savu ārstu par terapiju, kas ir vislabāk piemērota katrā konkrētā gadījumā.Ir arī svarīgi zināt, ka matu saknītes AA gadījumā neaiziet bojā, un, beidzoties imūnās sistēmas ietekmei mati var ataugt pat vissmagāko formu pacientiem.

Jebkurā gadījumā jāsaprot, ka šī matu izkrišanas forma var attīstīties tikai ģenētiski predisponētiem indivīdiem, to nenovēros cilvēkiem, kam nav predisponējošo gēnu, šī slimība nav infekcioza un nevar pielipt!